Čím krmit kachny? A co jim rozhodně nedávat?

Chov kachen je skvělý způsob, jak si zajistit domácí vejce nebo maso, ale také jak si pořídit veselé společníky na dvorek či zahrádku. A stejně jako u jakýchkoli jiných zvířat, správné krmivo je základ. Čím krmit kachny, co vlastně potřebují a jak jim zajistit pestrou a vyváženou stravu? Ať už se chystáte krmit kachny u vás doma, nebo divoké kachny na rybníku, jedno vám prozradíme už teď: pytlík rohlíků a pečiva nechte raději doma, abyste jim neublížili.
Proč nekrmit kachny pečivem
Hned ze začátku si v tom pojďme udělat jasno. Ať už chcete dát pečivo svým kachnám doma, nebo divokým kachnám či labutím na rybníku, měli byste vědět, že jim to spíše ublíží. Proč nekrmit kachny pečivem?
- Pečivo nemá téměř žádnou výživovou hodnotu: Představte si, že byste jedli jen bílý chléb – žádné maso ani zeleninu. Asi byste se necítili moc dobře, že? A stejně tak jsou na tom i kachny. Pečivo je pro ně pouze zdrojem prázdných kalorií bez důležitých živin, které potřebují pro zdravý růst, silné kosti a dobré peří.
- Způsobuje ptákům zažívací potíže: Trávicí systém kachen, labutí ani jiných vodních ptáků není přizpůsobený na trávení velkého množství sacharidů a droždí. Pečivo v jejich žaludku bobtná, zatěžuje trávicí trakt a může způsobit vážné problémy, včetně průjmů a zažívacích potíží.
- U mláďat vede k deformacím křídel a kostí: U mladých kachen může nadměrná konzumace pečiva vést k tzv. ‚andělskému křídlu‘ – závažné deformaci křídel, při které peří neroste správně a mladé kachny nejsou schopné létat. Důvodem je právě nevyvážená strava s nedostatkem důležitých minerálů, jako je vápník a fosfor.
- Pečivo znečišťuje vodu a přispívá k přemnožení řas: Zbytky pečiva, které kachny nesní, padají do vody a začínají hnít. To podporuje růst škodlivých řas, snižuje obsah kyslíku ve vodě a může ohrozit celý ekosystém rybníka. Místo pomoci tak můžeme nevědomky přispět k znečištění vodního prostředí.
- Ptáci si na něj zvyknou a přestanou hledat přirozenou potravu: Vodní ptáci jsou od přírody vybaveni k tomu, aby si sami našli potravu jako hmyz, vodní rostliny, drobné rybky nebo semena. Pokud si však zvyknou na snadno dostupné rohlíky a chleba od lidí, mohou ztratit přirozený instinkt k hledání potravy.
TIP: Čím krmit slepice, aby snášely skvělá vajíčka
Čím můžeme krmit divoké kachny a labutě na rybníku
Pokud chcete kachnám a labutím dát něco dobrého a zároveň si užít oblíbenou rodinnou zábavu, dejte jim místo zbytků raději vhodné krmivo. Divoké kachny, labutě i další vodní ptáky můžete pohostit obilovinami jako pšenice nebo oves, nakrájenou syrovou zeleninou nebo speciálními granulemi pro vodní ptáky.
Zkrátka jim nabídněte krmivo, které nejvíce odpovídá jejich přirozené stravě – vodním rostlinám, semenům, drobným korýšům a hmyzu.
TIP: Chodíte do lesa krmit daňky, muflony a jeleny? Také u nich si dávejte pozor, co jim dáváte, aby jim to neublížilo.
Jak a čím krmit kachny
Domácí kachny mají jiné výživové potřeby než divoké. Zatímco volně žijící kachny si hledají potravu samy a mají pestrou stravu, chovné kachny jsou závislé na tom, co jim dáme, pokud nemají opravdu velký výběh a dostatek prostoru, ve kterém si jídlo zvládnou obstarat samy.
Krmivo pro kachny by mělo obsahovat vyvážený poměr živin:
- Bílkoviny: 16–18 % pro dospělé kachny, 20–22 % pro kachňata.
- Tuky: Vyšší než u slepic, kolem 5–6 %.
- Sacharidy: Sacharidy jsou hlavní zdroj energie.
- Minerály a vitamíny: Pro pevné kosti a zdravé peří.
Mohlo by vás zajímat: Krmná směs pro kachny – na co si dát bacha
Čím krmit kachny a jak často
Dospělé kachny krmte 2–3krát denně. Čím krmit kachny? Základem je krmná směs pro kachny, která by měla obsahovat všechny důležité živiny, vitamíny a minerály. Kachnám chutná zrní jako pšenice, ječmen, kukuřice nebo oves, ale můžete udělat radost vařenými bramborami, nasekanou trávou nebo syrovou zeleninou jako mrkev či salát. Ze zeleného krmiva si pochutnají na kopřivách, pampeliškovém listí a vodních rostlinách. Nepohrdnou ani hmyzem nebo vodními živočichy.
Čím krmit kachny v zimě
V zimě kachny, stejně jako například slepice , potřebují více živin, takže je nutné je přikrmit. V zimě kachny potřebují vyšší energetický příjem a více minerálů a vitamínů, protože nemají dostatek zeleného krmiva. Proto jim dávejte pravidelně také doplňkové krmivo pro drůbež, jako je například Snášelín, díky kterému budou mít vše, co potřebují.
TIP: Co by měla obsahovat krmná směs pro slepice?
Jak krmit kachny podle věku
Pokud máte doma chovné kachny, čas od času se vylíhne i nějaké to kachňátko. Proto pro vás máme také několik tipů, jak krmit kachňátka a kachny podle věku.
- Krmení kachňátek (0–3 týdny): Malá kachňata potřebují speciální startovací směs s vysokým obsahem bílkovin (20–22 %) a vitamínů. Nejlepší jsou jemné granule, které budou pro ně dobře stravitelné. Krmná směs pro kachny v tomto věku by měla obsahovat také vitamín D pro vývoj kostí, vitamín B pro správný růst a minerály jako vápník a fosfor. Krmit bychom je měli 4–5krát denně v malých dávkách.
- Krmení větších kachňátek (3–8 týdnů): Jakmile kachňátka povyrostou, můžeme přejít na hrubší krmivo s nižším podílem bílkovin (16–18 %). Můžeme přidávat zeleninu a obiloviny. Je vhodné je krmit 3x denně.
Starší kachňátka už můžeme krmit stejně jako dospělé chovné kachny. Nezapomeňte na přístup k čerstvé vodě a čisté prostředí.
TIP: Protože všechna mláďata, včetně malých kachňat, potřebují spoustu živin, přidávejte jim do krmiva doplňkové krmivo Snášelín.
Čím můžeme kachnám přilepšit
Každý člověk i zvíře si občas rád na něčem smlsne. Stejně tak to mají i kachny. Kromě toho, že jim budete pravidelně dávat krmivo pro kachny a doplňkové krmivo s vitamíny a minerály, jim občas můžete udělat radost a přilepšit jim nějakou dobrotou. Kachny mají rády proso, ovesné vločky, naklíčenou pšenici a ječmen, bramborový šrot nebo třeba strouhané jablko, které můžete přidat do šrotu.
Občas se do něčeho pustí s menší chutí nebo některé potraviny vyloženě ignorují. I v těchto případech jim můžete jejich jídelníček obohatit.
Nezapomeňte na vodu
Protože chovné kachny i ty divoké patří mezi vodní ptactvo, je pro ně opravdu důležité mít v blízkosti vodu. Při krmení si kachny rády namáčí krmivo než ho sní, proto ocení bazének s vodou u krmítka. Ta by měla být také dostatečně hluboká pro namáčení zobáku. Některé krmivo jim můžete namočit předem, aby se jim lépe jedlo – třeba pšenici nebo obiloviny
Mohlo by vás zajímat: Krmná směs pro perličky
Nejčastější chyby a mýty krmení kachen, labutí a vodních ptáků
Na závěr pro vás máme i nejčastější chyby, kterých se lidé i chovatele při krmení kachen dopouští. Nevhodné krmivo totiž může mít pro kachny vážné zdravotní následky.
- Nevyvážená strava – příliš mnoho obilovin a málo bílkovin nebo zeleného krmiva vede k oslabení, špatnému opeření a nižší snášce.
- Nevhodné potraviny – zbytky z kuchyně, slané, kořeněné nebo plesnivé jídlo mohou způsobit zažívací problémy i otravu.
- Překrmování – kachny nemají přirozenou kontrolu příjmu potravy, snadno se přejídají, což vede k obezitě a zdravotním problémům.
- Nedostatek vody – kachny potřebují dostatek čisté vody nejen k pití, ale i k trávení suchého krmiva.
- Ignorování sezónních potřeb – v zimě kachny potřebují více energie (tuky a sacharidy), v létě zase lehčí, čerstvou potravu a přístup k vodní vegetaci.
Správné skladování krmiva
Ať už chováte jakékoliv zvíře, dejte si pozor na skladování krmiva, aby si na něm nepochutnal i někdo jiný – třeba myši nebo moli. Krmivo pro kachny je potřeba skladovat v suchu a chladu, ideálně chráněné před hlodavci. Důležité je, aby nezvlhlo.
Mohlo by vás také zajímat: Krmná směs pro křepelky: Jaká je správná strava drůbeže?
Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)
Čím se nesmí krmit kachny?
Kachny by se neměly krmit pečivem, sladkostmi, solenými nebo kořeněnými potravinami. Pečivo je pro ně nejen výživově chudé, ale může způsobit zažívací potíže a deformace křídel u mláďat. Pokud jim chcete přilepšit, přineste raději oves, hrách nebo trochu zeleniny.
Co může jíst kachna?
Kachny ocení přirozenou a vyváženou stravu. Vhodné jsou například obiloviny (pšenice, oves, žito nebo nesolená vařená rýže), zelenina (mrkev, celer, petržel, brokolice, kedlubnové listy či polníček),ráva, vodní rostliny, hmyz, slimáci a drobní korýši.
Proč nekrmit kachny pečivem?
Pečivo neobsahuje živiny, které kachny potřebují, bobtná jim v žaludku a může způsobit zažívací a trávicí potíže. Často je přesolené nebo obsahuje koření, což zatěžuje jejich organismus. Kromě toho, pokud si na něj zvyknou, přestanou hledat přirozenou potravu, což oslabuje jejich instinkty a zdraví.
Jak dlouho žije kachna domácí?
Průměrná délka života kachny domácí je kolem 8–12 let, ale v ideálních podmínkách se mohou některé jedince dožít i 15–20 let. Samci obvykle žijí déle než samice.
Čím krmit domácí kachny?
Pokud mají kachny dostatečně velký výběh, dokážou si část potravy najít samy – spásají trávu, loví hmyz, slimáky nebo žížaly. V menším výběhu je potřeba je krmit krmnou směsí pro kachny a doplňkovým krmivem s vitamíny a minerály. Kachny můžete krmit také čerstvou trávou, zeleninou, obilovinami a třeba i vařenou rýží.
Zdroje
Roberts, R.E., 1934. Methods of feeding ducks. Poultry Science, 13(6), pp.338-342.
Chapman, R. and Jones, D.N., 2009. Just feeding the ducks: quantifying a common wildlife-human interaction. Sunbird: Journal of the Queensland Ornithological Society, The, 39(2), pp.19-28.
Baéza, E., 2016. Nutritional requirements and feed management of meat type ducks. World's Poultry Science Journal, 72(1), pp.5-20.