Čím krmit koně v zimě a čím v létě?
Jako majitel koně pravděpodobně víte, že správná výživa je základ pro zdraví, kondici a celkovou pohodu vašeho svěřence. Se změnou ročního období se mění i potřeby koní. Jak mít jistotu, že váš kůň dostane skrze krmnou dávku vše, co v dané sezóně potřebuje? Pojďme se společně podívat na to, čím krmit koně v zimě a čím v létě.
Zásady krmení koní
Ze všeho nejdůležitější je upravit/upravovat výživu koně podle jeho plemene, věku, aktivity a zdravotního stavu. Pojďme si obecná pravidla pro krmení koní ještě raději zopakovat:
- Objemové krmivo je základ – Koně jsou od přírody pastevní zvířata, takže jejich hlavní potravou je tráva a seno. Pokud nemají dostatek z pastvy, musíte jim zajistit kvalitní seno.
- Pozor na kvalitu krmiva – Krmivo musí být čerstvé, nezávadné, bez plísní, prachu a chemikálií. Tráva a seno by měly být bohaté na živiny a bez škodlivých látek.
- Raději méně a častěji – Koně mají malý žaludek, takže lépe stráví více menších porcí během dne než jednu velkou dávku.
- Dbejte na pravidelnost – Snažte se koně krmit každý den ve stejnou dobu. Když ví, kdy přijde čas na jídlo, jsou mnohem klidnější.
- Žádné krmení po práci – Po námaze nechte koně alespoň hodinu odpočinout, aby se jejich tělo dostalo do normálu a lépe poté fungovalo.
- Neustálý přístup k vodě – Koně potřebují mít neustálý přístup k čisté, čerstvé vodě.
- Nepřekrmujte – Přehnané množství jádra nebo příliš bohaté krmné dávky vedou samozřejmě k problémům (obezita, schvácení kopyt nebo metabolické poruchy).
- Minerály a doplňky – Nezapomeňte na minerální lizy, případně další doplňky podle potřeb koně.
- Změny zavádějte pomalu – Jakoukoliv změnu v krmné dávce, třeba právě v souvislosti se změnou ročního období, zavádějte postupně. Náhlé změny mohou koním způsobit zažívací potíže.
TIP: Premin® plus DIGESTIVE Pro zlepšení trávení a jako prevence před poruchami trávicího traktu
Kritická teplota u koní
Při krmení koní hraje důležitou roli také kritická teplota. Když teploty klesnou pod tuto hodnotu, kůň musí vynaložit více energie, aby se zahřál. Hodnota kritické teploty je individuální a odvíjí se od:
- Věku koně – Mladí koně a senioři mají obvykle kritickou teplotu vyšší.
- Kvality zimní srsti – Koně s hustou zimní srstí snášejí chlad lépe než ti, kteří srst nemají nebo jsou ostříhaní. Kritická teplota u koní bez zimní srsti se pohybuje kolem 4,5 °C, u zdravých, svalnatých koní se zimní srstí je to přibližně -1 °C na začátku zimy, po plné výměně srsti až -9 °C.
- Tukových zásob – Dobře živení koně s dostatkem podkožního tuku snášejí nízké teploty lépe.
- Zdravotního stavu – Oslabený nebo nemocný kůň bude citlivější na chlad.
- Počasí – Když fouká silný vítr, prší nebo sněží, mohou koně rychleji prochladnout, a proto potřebují přijmout více energie.
Čím krmit koně v zimě?
S příchodem zimy je potřeba krmnou dávku přizpůsobit tak, aby kůň přečkal chladné období v dobré kondici. Základem jídelníčku zůstává kvalitní objemné krmivo, takže seno nebo senáž.
Zima koním bere hodně energie, proto se hodí zařadit něco, čím ji rychle doplní. Seno dodá koni nejen energii, ale i vlákninu, která je důležitá pro trávení a zahřívání těla.
Kromě sena můžete do zimní krmné dávky zařadit i lněné semínko, obiloviny, vojtěšku, granule nebo řepné řízky (ty ale vždy namočené). Dobré je obohatit krmivo o minerály, vitamíny a také Mash – dietní směs zalitou teplou vodou. Mash je ideální při výměně srsti, po nemoci nebo těžké práci.
Náš tip: Premin® plus B-KOMPLEX Probio Vitamíny B pro správnou funkci metabolizmu koně
Během zimy nesmíte zapomínat na vodu. Na pastvinách bez elektřiny se hodí nezámrzné napáječky, ve stájích se osvědčily vyhřívané napáječky nebo topné kabely.
Jak správně krmit koně v zimě?
Jakmile teploty klesnou pod kritickou hodnotu, je potřeba přidat koni více krmiva. Obecně se doporučuje, že za každých 5 °C pod kritickou teplotou by měl kůň dostat o 20 % více energie.
U koní částečně na pastvě zvyšujte množství sena s úbytkem trávy a přidávejte další krmné dávky – místo dvou krmení denně například tři až čtyři. Koně celoročně ve výběhu je dobré začít přikrmovat senem už od října, což jim pomůže s trávením i zahříváním. Seno by měli dostávat neustále.
Dospělý kůň potřebuje asi 10 až 15 kg sena denně, což odpovídá zhruba jedné velké balíkové vrstvě. Pokud máte menší balíky, počítejte třeba s půlkou balíku na jeden den.
Rustikální plemena, poníci, huculové, haflingové nebo fjordové, snášejí zimu lépe než teplokrevníci a plnokrevníci. I přesto ale potřebují kvalitní péči i stravu.
Co nesmí koně v zimě jíst?
Dejte si pozor, abyste v zimě nekrmili koně:
- Plesnivým nebo zkaženým senem – Může způsobit otravu nebo koliku. Skladujte seno v suchu.
- Zmrzlým ovocem nebo zeleninou – Zmrzlá jablka, mrkev či řepa rychle hnijí.
- Příliš šťavnatým krmivem – Velké dávky řepy nebo siláže způsobují průjmy. Používejte je jen jako doplněk.
- Ledovým krmivem a vodou – Zvyšují riziko rozvoje koliky. Krmivo podávejte při pokojové teplotě.
Čím krmit koně v létě?
Hlavní složkou krmné dávky by měla být v létě čerstvá tráva, která je přirozeným a bohatým zdrojem živin. Pokud nemáte pro koně trávy dost, přidejte do krmné dávky kvalitní seno. Pohlídejte si ale, aby nebylo zapařené nebo prašné.
V létě většinou nemusíte koním na pastvě podávat velké množství jádra. Pokud máte sportovní koně, upravte dávku jádra podle jejich tréninkové zátěže.
Kůň potřebuje v létě až 50 litrů čisté vody denně, aby se vyhnul dehydrataci. V horku se koně hodně potí a ztrácí důležité minerály. Pokud máte aktivního koně, přidejte mu do vody nebo krmiva elektrolyty. Pomohou mu lépe zvládat teplo a regenerovat.
Náš tip: Premin® plus ELEKTROLYT K vyrovnání ztráty důležitých elektrolytů pocením u koní v zátěži
Jak správně krmit koně v létě?
Kontrolujte množství trávy, které koně v létě sní. Koním náchylným k laminitidě (schvácení kopyt) nebo tloustnutí přístup na pastvinu omezte. Můžete například použít pastevní náhubek nebo koně pouštět na pastvu jen ráno, kdy tráva obsahuje méně cukru.
Z pastviny odstraňte jedovaté rostliny, které by mohly koně ohrozit. Krmení byste měli klasicky rozdělit do vícero menších dávek a nikdy byste neměli koně překrmit, abyste jim nezadělali na problémy se zažíváním.
V létě také nenechávejte koně pást v poledním vedru – mohli by se přehřát a zajistěte jim neustálý přístup k čisté, čerstvé vodě.
Co nesmí koně v létě jíst?
Dejte si pozor, abyste v létě nekrmili koně:
Jedovatými rostlinami – Pravidelně kontrolujte pastvinu, zda tam neroste pryskyřník, starček, třezalka, rulík nebo tis.
Zapařenou trávou – Vyvarujte se zapařené, plesnivé nebo špatně skladované trávě a senu.
Čerstvě posekanou trávou – Nekrmte koně mokrou nebo čerstvě posekanou trávou, která může způsobit koliku.
Zbytky lidského jídla – Sladkosti, pečivo, brambory a jiné zbytky nejsou pro koně vůbec vhodné.
Pesticidy – Zkontrolujte, že pastviny nebyly v nedávné době chemicky ošetřeny.
Co si z článku odnést?
Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější rozdíly mezi krmením koní v zimě a krmením koní v létě do tabulky.
Zima |
Léto |
|
Hlavní krmivo |
Seno |
Tráva |
Energie |
Vyšší kvůli chladu |
Dle aktivity |
Vitamíny |
Nutné doplňovat |
Přirozený zdroj z trávy |
Voda |
Ohřívaná (8 až 12 °C) |
Dostupná v neomezeném množství |
Často kladené dotazy
Co by měl kůň v zimě jíst?
Základem zimní krmné dávky je kvalitní seno, které by měl mít kůň k dispozici neustále. Lze do krmné dávky přidat jádrové krmivo, jako jsou granule, oves nebo müsli, a energetické doplňky (např. řepné řízky). Nezapomeňte na minerály, vitamíny a vodu.
Jak probíhá krmení koní v zimě?
V zimě je klíčové zajistit koním dostatek sena, které je zdrojem vlákniny a podporuje trávení i tvorbu tepla. Při nízkých teplotách zvyšte krmnou dávku o 20 % za každých 5 °C pod kritickou teplotou. Obstarejte koním v zimě také nezámrzné nebo vyhřívané napáječky.
Proč je v zimě důležité přidávat koním více krmiva?
Při poklesu teplot pod kritickou teplotu musí kůň spalovat více energie, aby se zahřál. Zvýšením krmné dávky podpoříte jeho termoregulaci a udržíte ho v dobré kondici.
Jak dlouho vydrží kůň bez jídla?
Kůň by neměl být bez výživy déle než 4 až 6 hodin, protože jeho trávicí systém vyžaduje pravidelný přísun vlákniny. Delší hladovění může vést k žaludečním vředům nebo kolikám.
Jak poznám, že je koni zima?
Kůň, kterému je zima, má svaly v napětí, třese se, zaujímá ochranné postavení (svalí se na záda, stáhne ocas) nebo je méně aktivní. V takovém případě zvyšte přísun sena, případně mu obstarejte deku.
Kolik sní kůň za den?
Dospělý kůň sní denně přibližně 1,5 až 2 % své tělesné hmotnosti v suché hmotě krmiva. U 500kg koně to odpovídá asi 7,5 až 10 kg sena denně, při nízkých teplotách nebo zvýšené aktivitě je to více.
Zdroje
DUBERSTEIN, Kylee J.; JOHNSON, Edward L. How to feed a horse: understanding basic principles of horse nutrition. The University of Georgia and Ft. Valley State University, the US Department of Agriculture and counties of the state cooperation, 2009.
CUNHA, Tony J. Horse feeding and nutrition. Academic Press, 2012.
DUBERSTEIN, Kylee Jo; JOHNSON, Edward L. How to feed a horse: understanding the basics of horse nutrition. 2009.
PRESTON, Lisa. The Ultimate Guide to Horse Feed, Supplements, and Nutrition. Simon and Schuster, 2016.
GETTY, Juliet M. Feed your horse like a horse: optimize your horse's nutrition for a lifetime of vibrant health. Dog Ear Publishing, 2009.
Doporučené produkty3
Premin® plus DIGESTIVE Pro zlepšení trávení a jako prevence před poruchami trávicího traktu
od 361 Kč bez DPH
Premin® plus ELEKTROLYT K vyrovnání ztráty důležitých elektrolytů pocením u koní v zátěži
od 201,60 Kč bez DPH
Premin® plus B-KOMPLEX Probio Vitamíny B pro správnou funkci metabolizmu koně
od 281 Kč bez DPH