Říká se, že slepice sežerou skoro všechno, ale pokud chcete zdravé slepičky, které budou dobře snášet, je potřeba víc než zbytky od oběda. Na krmivu pro slepice závisí nejen kvalita vajec, ale i slepičí zdraví. Tak pojďme na to, ať máte v kurníku klid a v košíku plno vajec. Čím krmit slepice, aby dobře nesly?

Proč nekrmit slepice zbytky z kuchyně

Mnozí chovatelé slepic si myslí, že zbytky jídla jsou skvělou volbou, ale to není pravda. V mnoha případech mohou zbytky jídla způsobit zdravotní problémy nebo zhoršit kvalitu vajíček. Navíc velkochovné slepice, jsou vyšlechtěné pro maximální příjem živin a jakékoliv změny v jejich stravě mohou negativně ovlivnit jejich snášku a zdraví. Pokud nebudete dbát na správné složení krmiva, můžete se setkat s tenkými skořápkami nebo nemocnými slepicemi, což platí pro všechny slepice.

Krmení slepic podle věku

Slepice potřebují v různých fázích života jiné složení krmiva. Existují specifické krmné směsi určené pro kuřata, kuřice (mladé slepičky do zhruba 20. týdne věku před zahájením snášky) a dospělé nosnice. Jak slepice stárnou, jejich snáška se postupně snižuje a nakonec ustává, což by mělo být při krmení zohledněno. 

Kuřátka potřebují krmivo bohaté na bílkoviny, které podporuje jejich rychlý růst, a které je vhodné dodat doplňkovým krmivem. U snášejících slepic je potřeba bílkovin o něco nižší, zato je kladen důraz na dostatek vápníku, který je důležitý pro tvorbu pevných skořápek vajec. Starší slepičky, které už vejce nenesou, mají naopak nižší nároky na bílkoviny i vápník

Kolik doplňkového krmiva slepice potřebují

Výživa slepic je důležitá, aby byly zdravé a dobře snášely. Obecně platí, že k běžném základnímu krmivu se přidává doplňkové krmivo s vitamíny, minerály a bohaté na bílkoviny. Kolik doplňkového krmiva slepice potřebují?

  • Kuřata: Potřebují vyšší obsah bílkovin a jemně mleté krmivo. Začněte třeba s krmnou směsí, která obsahuje 33 % doplňkového krmiva, jako je Snášelín.
  • Nosnice: V intenzivní snášce přimíchejte 18 % Snášelínu
  • Starší slepice: Pro starší a dosluhující nosnice stačí 13 % Snášelínu.

TIP: Dopřejte svým slepičkám takové krmivo, které jim dodá všechny potřebné živiny, a pořiďte jim náš Snášelín.

Čím krmit slepice

Čím krmit slepice? Není to jen hrst pšenice

Slepice, stejně jako všichni, potřebují vyváženou stravu. A ne, nezvládnou si to samy „nasbírat po dvorku.“ Spousta chovatelů dává slepicím zbytky, ale ať už máte slepice z velkochovu nebo obyčejné nosnice, je důležité vědět, co jim dát, aby zůstaly zdravé a hezky nosily.

Co by měla obsahovat vyvážená strava slepic

Ideální krmivo pro slepice by mělo být pečlivě vyvážené, aby podporovalo jejich zdraví, užitkovost a produkci kvalitních vajec. 

  • Pšenice: Pšenice obsahuje snadno stravitelné sacharidy a je hlavním zdrojem energie. Proto by krmivo pro slepice mělo obsahovat alespoň 50 % pšenice.
  • Kukuřice: Je bohatá na glycidy a tuky. V zimě, kdy mají slepice vyšší energetické nároky, se podává ve větším množství, v létě naopak méně. Kukuřice také přispívá k růstu svalové hmoty a oranžové barvě žloutků díky obsahu karotenů. 
  • Bílkoviny: Pro dodání kvalitních bílkovin je vhodné přidat odtučněný sójový šrot, hrách, mléčné produkty (jako tvaroh, podmáslí nebo sušenou syrovátku).
  • Minerály a vitamíny: Ty dodají zelené složky, jako je tráva, kopřivy, seno nebo siláž a také doplňkové krmivo. V zimě lze seno nahradit bylinkami.
  • Olej: Do míchanic pro slepice je dobré přídat olej, třeba slunečnicový, který zlepšuje stravitelnost krmiva a poskytuje další energii. 
  • Grit: Grit jsou drcené mušle nebo vápenec, které slepice potřebuje pro trávení a tvorbu skořápek vajec. 
  • Ovoce a plody: Pokud není k dispozici čerstvá tráva, je dobré slepicím nabídnout jablka, dýně, šípky či sušený rakytník nebo krmnou řepu, která v zimě slouží jako zábava i obohacení krmiva. 

Čím přilepšit slepicím

Už vás nenapadá nic lepšího, čím byste mohli slepicím přilepšit? Pak jste možná neslyšeli o hydroponickém krmivu, což jsou mladé výhonky pěstované z obilovin. Zrnka se nechají vyklíčit a mladé zelené výhonky můžete dát slepičkám. 

Vyzkoušet můžete také chov žížal, díky kterému slepice budou mít nejen pochoutku, ale také spoustu bílkovin. Navíc při chovu žížal využijete kuchyňský odpad a vytvořit kvalitní hnojivo.

Říká vám něco červí farma? Pokud chcete slepičkám dopřát opravdu všechno, zkuste pěstovat moučné červy. Stačí vám nádoba s vločkami a během pár týdnů máte čerstvé červy, které můžete slepicím usušit třeba na zimu, když si nebudete vědět rady, čím krmit slepice v zimě. 

TIP: Pokud máte slepice na vajíčka a ne jako domácí mazlíčky, asi jim nebudete chovat žížaly a červy. Stačí jim Snášelín, který jim dodá to, co potřebují.

Čím krmit slepice v zimě

Zima patří k období, kdy slepice potřebuje více energie nejen pro snášku vajec, ale také pro udržení tělesného tepla. Proto je potřeba krmit slepice v zimě upravenou krmnou směsí s více bílkovinami, vitamíny a minerály a tuků nebo přidat do krmiva Snášelín. Čím krmit slepice v zimě?

Krmná směs pro slepice v zimě by měla obsahovat vyšší obsah pšenice a kukuřici a kukuřičný škrob ve větším množství než v létě, takže by měl tvořit přibližně ¼ směsi. Pro více bílkovin můžete přidat luštěniny jako hrách nebo sóju, ale i tvaroh. Nezapomeňte ani na zelenou složku krmiva, takže slepicím přihoďte třeba hlávku zelí či kapusty. 

A aby měly vejce pevnou skořápku, nezapomeňte na vápník (třeba grit nebo mletý vápenec či drcené skořápky). Pokud chcete opravdu zdravé slepičky (a hlavně vynikající vajíčka), doporučujeme jim přidávat do krmení i doplňkové krmivo s vitamíny a minerály. 

Na co v zimě ještě nezapomenout

Aby slepice v zimě dobře snášely a nestrádaly, potřebují také teplo a světlo. Proto udržujte teplotu v kurníku okolo 12 °C, prodlužte dobu osvětlení o 2 až 3 hodiny před východem slunce a hlavně zajistěte, aby slepicím nezamrzala voda. Pokud není venku méně než – 10°C, odhrabte slepicím sníh, aby se mohly proběhnout venku, protože potřebují pohyb.

TIP: Jak donutit slepici snášet? Podpořte snášku vajec i v zimě

Čím krmit slepice

Jak vybrat krmivo pro slepice

Na trhu najdete hromadu variant, takže je pochopitelné, že se v tom člověk snadno ztratí. Tady máte rychlého průvodce, jak vybrat krmivo pro slepice, který vám usnadní výběr.

  • Kompletní krmné směsi: Chcete mít jistotu, že vaše slepice dostávají vše, co potřebují? Kompletní směsi jsou ideální. Stačí je nasypat do krmítek a máte klid. 
  • Doplňkové krmné směsi: V určitých obdobích slepice potřebuje více živin a energeticky hodnotnější potravu, kterou jim poskytuje doplňkové krmivo Snášelín. Vyžijete ho pro krmení slepic v zimě nebo třeba během přepeřování.
  • Domácí směs: Pokud chcete ušetřit nebo máte přístup k obilovinám, můžete si směs namíchat sami. Stačí smíchat pšenici, kukuřici, ječmen a přidat zdroj bílkovin, jako je luštěninový šrot. Jen dejte pozor na vyváženost, aby slepice dostaly vše, co potřebují.
  • Bio a organické krmivo: Pro ty, co chtějí vajíčka v top kvalitě bez chemie, je organické bio krmivo.

Co nesmí slepice jíst

Lidé často slepicím hodí kde co, ale spousta našich potravin jim může spíše uškodit. Co nedávat slepicím a co nesmí slepice jíst?

  • Průmyslově zpracované potraviny (slané, kořeněné, smažené, sladkosti jako sušenky a čokoláda),
  • pečivo (ve větším množství, plesnivé nebo čerstvé – podávejte jen usušené a namočené),
  • plesnivé potraviny (včetně plesnivého krmiva),
  • avokádo,
  • nezralá rajčata,
  • cibule,
  • pórek,
  • cuketa,
  • neuvařené brambory, rýže a fazole (vařené jsou v pořádku),
  • rebarbora.

Jaké je nejlepší krmítko pro slepice

S krmivem pro slepice se pojí také krmítko pro slepice a jeho výběr. Mezi nejčastější typy krmítek patří: žlabová, tubusová nebo nášlapná. Nášlapná krmítka jsou skvělá proti hlodavcům, ale slepice se s nimi musí naučit zacházet (to většinou zvládnout do týdne, pokud mají omezený přístup k jinému krmení). Žlabová a tubusová krmítka jsou ideální pro suché krmné směsi a žlabová se hodí i na mokré krmivo. 

Při výběru velikosti myslete na počet slepic, aby všechny by měly mít dost místa, a to i v případě, že jedna ze slepic ostatní od krmítka zahání (což se stává běžně).

Pitný režim slepic

Víte, že slepice denně vypije přibližně hrnek vody? A v teplých dnech se její potřeba výrazně zvyšuje. Vodau by slepice měly mít k dispozici celý den a každý den čerstvou. Proto je důležité ji pravidelně doplňovat a pítko důkladně čistit. Nejlépe je vybírat taková pítka, která lze snadno rozebrat a vydezinfikovat, aby se nemnožily bakterie

V zimě je pak důležité dát pozor, aby voda v pítku nezamrzá. Pro podporu zdraví slepic lze do vody přidávat například jablečný ocet (v poměru 1 čajová lžička na litr vody) nebo speciální přípravky

Často kladené dotazy (FAQ)

Co se nesmí dávat slepicím?

Slepice nesmí jíst dostávat například sladkosti, čokoládu, průmyslově zpracované potraviny, slané jídlo, avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pórek, cibuli, lilek, nezralá rajčata, neuvařené  brambory, chemicky ošetřenou trávu či zeleninu, slané pečivo, neuvařenou rýži i fazole ani příliš velké množství pečiva. Pokud nevíte, co nesmí slepice jíst, vždy si to raději ověřte. 

Co dát slepicím, aby snášely?

Abyste měli od slepiček hodně vajíček, měli byste jim dávat krmivo bohaté na bílkoviny, například sóju, kukuřici nebo hrách. Základ krmiva pro slepice by mělo tvořit velké množství pšenice, která je pro ně zdroj energie. Mladé slepičky, které teprve rostou, potřebují ještě vyšší obsah bílkovin (kolem 20 až 25 %).  Aby slepice snášely, přidejte jim k běžnému krmivu také doplňkovou směs, jako je Snášelín.

Co dávat slepicím v zimě?

V zimě je vhodné slepicím obohatit jídelníček, protože nemají přirozený přísun hmyzu ani trávy. Doporučuje se přidávat speciální zimní směsi, naklíčené obilí, červenou řepu, luštěniny, čerstvé ovoce a zeleninu a k tomu také doplňkové krmivo, jako je Snášelín, s vitamíny, minerály a bílkovinami.

Jakou zeleninu může slepice?

Slepicím můžete dát například vařené brambory, řepu, hlávku zelí, kapusty, špenát nebo salát. Slepice milují i ovoce, takže jim v létě nabídněte třeba meloun. Zelenina a ovoce podporují zdravé trávení a zažívání slepic.

Proč se dávají slepicím skořápky?

Skořápky jsou pro slepice skvělým zdrojem vápníku, který potřebují pro tvorbu pevných vajíček. Vždy je ale dobré skořápky usušit a rozdrtit, aby se slepice nenaučily klovat vlastní vejce.

Jak často se krmí slepice?

Slepice je ideální krmit dvakrát denně, a to ráno a večer. Pravidelné krmení zajistí, že budou mít po celý den dostatek živin, a předejdete zbytečnému plýtvání nebo přilákání škůdců.

Kolik vody vypije slepice za den?
Jedna slepice vypije zhruba 250 ml vody denně. V horkých dnech může být spotřeba vyšší. Voda by měla být vždy čistá a čerstvá, ideálně podávaná v napáječkách odpovídající velikosti.

Zdroje

Titus, H.W. and Fritz, J.C., 1971. The scientific feeding of chickens.

Classen, H.L., 2017. Diet energy and feed intake in chickens. Animal Feed Science and Technology, 233, pp.13-21.

Collins, L.M. and Sumpter, D.J.T., 2007. The feeding dynamics of broiler chickens. Journal of the Royal Society Interface, 4(12), pp.65-72.