Mouchy obtěžují a přenášejí nemoci

Sluneční paprsky, vysoké teploty, čas strávený venku. To je přesně to, na co se většina lidí těší po celý rok. Toto období však doprovází i negativa, jakým je například otravný hmyz.

Štípající mouchy, hmyz, komáři. S rostoucími teplotami se rapidně zvyšuje množství různých druhů hmyzu a také množství zoufalých chovatelů. Přemnožení much může způsobovat několik nepříjemných problémů – vedle určitého diskomfortu jde i o přenos nemocí a parazitů (tasemnic). Zvířata na pastvinách jsou často kvůli nim doprovázena zánětem spojivek. Mnoho chovatelů však neví, jak efektivně chránit sebe a svá zvířata.

Co musíte vědět, abyste účinně likvidovali nepříjemný hmyz

 • Dospělé mouchy tvoří přibližně jen 20% celkové populace, 80% much se nachází v larválním stádiu.
 • Jedna dospělá moucha může snést až 1 000 vajíček za svůj život, každý její potomek může také snést dalších 1 000 vajíček – což je děsivý cyklus!
 • Při 30°C vývojový proces mouchy trvá pouze 10 dní (od larvy po dospělost). Proto je nejdůležitější začít s likvidací larv hned, jak se začne oteplovat.
 • 1 kg hnoje může „uživit“ až 15 000 larv much.

Mucholapky a jiné biologické metody ničení much

 • Výhodou je, že jejich použití nezatěžuje životní prostředí.
 • Vedle mucholapek a pastí na mouchy známe také biologické přípravky proti larvám.
 • Nevýhodou je, že nemusí ve všech prostorách působit esteticky.

Sticky Fly Roll  - mucholapka, role lepícího papíru na chytání much a jiného létajícího hmyzu v stájích, dojírnách a dalších uzavřených prostorách. Výhodou tohoto produktu jsou vynikající a dlouhodobé lepivé vlastnosti. Výrobek neobsahuje žádné feromony, je netoxický a šetrný k životnímu prostředí. Mouchy stlačené na výrobku přitahují živé jedince. Dostupné v různých rozměrech.

Sticky Fly catcher Stall  - mucholapka, oboustranný lepící papír na chytání much a jiného létajícího hmyzu v stájích, dojírnách a dalších uzavřených prostorách. Výhody tohoto výrobku jsou jeho vynikající a dlouhodobé lepivé vlastnosti. Výrobek neobsahuje žádné feromony, je netoxický a šetrný k životnímu prostředí. Mouchy stlačené na výrobku přitahují jejich živé jedince. Jednoduché použití a instalace spolehlivě podporuje cílené hubení much. Dostupné v rozměrech 580 x 320 mm.

Sticky Fly string Fliegenschnur – mucholapka ve formě lepivé šňůry, kterou lze snadno a rychle namontovat na strop stáje - pro mouchy je to přirozené místo k přistání. Náhradní cívka se hodí do jakéhokoliv podobného systému. Použitou délku šňůry lze snadno navinout na prázdnou cívku.

Ektosol Puder - vhodný i pro biofarmy, křemičitý prášek, který ničí larvy hmyzu i dospělé jedince na fyzikálním principu. Velmi vhodný je do kurníků proti mouchám.

Přípravky proti hmyzu

Úspěšné hubení much začíná především pečlivou hygienou stáje. Pokud se nedodržuje tento hlavní bod, hubení much je neefektivní.

Ale jak si vybrat ten správný produkt?

Mnoho chovatelů si možná nyní pomyslí: ,,To není žádná věda, koupím si nějaký postřik a to stačí." Už mnoho lidí se setkalo se situací, že dlouhou dobu používali jeden přípravek na hubení much, který velmi dobře zabíral, a náhle ze dne na den si všimli, že to nějak nefunguje. Chyba není v produktu, ani ve změně receptury, jak si mnozí myslí, ale v tom, že se mouchy stanou po čase na přípravky rezistentními (odolné vůči účinné látce). Při hubení much se doporučuje, aby se účinné látky v insekticidech střídaly.

Skupiny účinných látek

Skupina 1 - Pyrethriny a Pyrethroidy

 • Permethrin, cypermethrin, tetramethrin, alfa-cypermethrin - na hubení dospělých much
 • Etofenprox - na hubení larev.

Tyto účinné látky obsahují přípravky LD 100 B, LD 100 G, LD 100 R, Killtec agro plus, Kalk Plus

Na přípravky ze skupiny Pyrethriny a Pyrethroidy si časem hmyz vyvine rezistenci, proto je potřeba je střídat s přípravky z jiné skupiny.

Skupina 2 - Fosforečné kyseliny

 • Azamethiphos

Tuto účinnou látku obsahuje přípravek LD 100 A

Skupina 3 - Neo - nikotinoidy

 • Imidacloprid, Thiamethoxam, Clothianidin, Acetamiprid, Thiacloprid, Dinotefuran, Nitenpyram

Tyto účinné látky obsahuje přípravek Fly Select Final

Proč zničit larvy hmyzu

Po určení produktu na základě účinné látky je důležité si uvědomit, že je důležité začít s hubením od základů a nezaměřovat se pouze na dospělé jedince, ale především na larvy much.

Takové hubení much v larválním stádiu spočívá v původním určení ohnisek výskytu larev.

Největší výskyt larv se podle pozorování nacházel po obvodu boxu nebo ohrady, ve štěrbinách, v odtokových žlábkách, v hnoji a v místech, kde byla podestýlka nebo hnoj a nedostalo se tam zvíře. V těchto místech se vyskytují nejčastěji z toho důvodu, protože je zvíře neudupá a mají tam nejvhodnější podmínky na hodně rychlý vývoj. Proto je nejlepší začít s hubením právě v těchto místech s larvicidní přípravky.

Přípravky na ničení larv: Cyracid, Killtec Agro Plus a Fly Tomb

Repelenty - způsob, jak chránit zvířata proti mouchám na pastvinách

Tento nepříjemný problém, kdy se oženíte po jedné mouše a další 3 vás štípou trápí mnoho chovatelů a zvířat nejen v stájích a boxech, ale i na pastvinách a během vycházek do přírody. Co ale dělat v takovém případě, abyste byli v tomto období spokojeni i vy a Vaše zvířata?

Koně, kozy, ovce, hovězí dobytek - zvířata, která se v letním období chovají i venku. Některým můžeme pomoci jinými pomůckami, jako například maskami na celou tvář, případně na půl těla. Několikrát se mi stalo, že jsme půl dne hledali ztracenou masku po výběhu a našli jsme ji až na konci sezóny - to tedy umí naštvat!

Při chovu zvířat 24/7 venku je potřeba si uvědomit, že ohnisko výskytu larev much a jiného různého bodavého hmyzu se nemusí nacházet jen u nás na pozemku, ale i úplně jinde například někde u sousedů.

Pokud nemáme možnost vyvážet hnoj na místa na to určené, a uskladňujeme hnoj v naší hnojné jámě, je důležité aplikovat prostředky proti larvám přímo pod hnoj, ještě před samotným nanesením do hnojné jámy.

V případě, že se taková aplikace nestihne, nebo se na ni zapomene, své zvířata můžeme chránit už jen přípravky proti mouchám, které se aplikují přímo na zvíře.

Mezi repelenty pro zvířata patří Insect Blocker, Reudanon, a různé přípravky pro koně.

Lidé se mohou chránit repelentem Muckenschutz Spray.

Na závěr

Tak si zopakujeme to nejdůležitější:

 1. Bojovat netřeba jen proti dospělým jedincům hmyzu, ale i proti larvám.
 2. Přípravky je třeba střídat, aby se nevytvořily rezistence
 3. Repelenty mohou zpříjemnit pobyt venku nejen zvířatům, ale i lidem.

Zdroj článku: https://alkapa.sk/blog/proti-hmyzu/

Autorky článku: Bc. Michaela Sabová, Daniela Hrudíková