Jak donutit slepici snášet? Podpořte snášku vajec i v zimě
Zima trápí mnoho chovatelů, protože slepice v zimě málo nesou nebo nesnáší vůbec a je potřeba kurník i slepičky připravit. Mrazivé počasí, kratší dny a nedostatek živin dělají své a snáška vajec je slabá. Slepice v zimě potřebují hlavně teplo, světlo a energeticky hodnotnější krmivo. Jak na to a jak donutit slepici snášet a čím podpořit snášku vajec v zimě?
Proč slepice nenesou a jak se mění snáška slepic během zimy
Každý chovatel ví, že slepice nejsou stroje. Snášení vajec je přirozený proces, který závisí na mnoha faktorech. A pokud slepice nenesou, má to své důvody.
Proč slepice nenesou
I slepice občas mají horší období, kdy není vše tak, jak by bylo potřeba. Proč slepice nenesou?
- Změna ročního období: Slepice mají přirozený cyklus, který je ovlivněn změnami ročních období. Jakmile se zkrátí denní světlo a přichází zima, slepice v zimě moc nenesou. Někdy to může trvat několik týdnů až měsíců. Tato přirozená přestávka je pro ně běžná, přesto můžeme snášku vajec podpořit.
- Slepice přepeřují: Přepeřování je přirozený proces, který se u slepic opakuje každoročně, obvykle přechodem léta do podzimu. Tvorba nového peří je energeticky náročná a ovlivňuje snášení vajec. Mohou být také unavené a potřebují více bílkovin, tak je vhodné jim dávat doplňkové krmivo pro drůbež.
- Slepici je horko: V létě je horko nejen nám, ale i slepicím. Pokud je slepici horko, budou držet křídla od těla a hůře dýchat. Kurník by měl mít dobré větrání a slepicím je dobré nabídnout čerstvé ovoce.
- Slepice je ve stresu: Pokud jste si právě pořídili nové slepice, nemusí ihned začít snášet vajíčka, protože jsou ve stresu. Slepice v novém prostředí nebo z velkochovů si musí zvyknout na nové prostředí, proto jim dejte čas.
- Slepice je vynesená: Slepice mají své limity a s věkem přestávají snášet vajíčka, což je přirozený proces.
- Nedostatek živin: Pokud slepicím dáváte buď příliš mnoho, nebo naopak málo potravy, může to mít vliv na snášku vajec. Stejně tak skladba jejich stravy – vyvážená a kvalitní potrava je základem pro dobrou snášku.
Co ovlivňuje snášku vajec
V průběhu roku se biologický rytmus slepic mění. Zimní období přináší slepicím méně světla, nižší teploty a více stresu, takže slepice v zimě nenesou tolik.
- Denní světlo: Slepice potřebují 12 až 14 hodin světla denně, aby mohly snášet vejce. V zimě, kdy světlo klesá na pouhých 9 hodin, jejich cyklus zpomaluje. Vejce se tvoří zhruba 25 hodin, ale kratší dny celý proces narušují.
- Teplota: Chlad odvádí energii slepic na zahřívání těla, místo aby ji využily na snůšku. Navíc po podzimním přepeřování jsou unavené a potřebují více krmiva na regeneraci.
- Voda: V zimě je důležité zajistit, aby slepice měly stále přístup k čerstvé vodě, která nesmí zmrznout. K tomu můžete využít vyhřívací podložka pod napáječku.
- Správné krmivo: Aby slepice v zimě vydržely a dokázaly snášet vejce, je potřeba je krmit kvalitním a energeticky bohatým krmivem. Důležité je také dbát na vyvážený poměr vitamínů a minerálů, zejména vápníku a vitamínu D.
TIP: Čím krmit slepice?
Jak donutit slepici snášet a podpořit snášku vajec v zimě
Je jasné, že slepice v zimě potřebují hlavně teplo, světlo a pořádné krmení. Proto pro vás máme několik vychytávek, jak podpořit snášku vajec i v zimě a jak můžete donutit slepici snášet v tomto období.
Čím krmit slepice v zimě
V zimě se slepice potýkají s nižšími teplotami, což zvyšuje jejich energetické nároky, a proto je nutné upravit jejich krmnou dávku, aby měly dostatek živin pro udržení tělesné teploty a produkci vajec. Základem je kvalitní krmivo s vyšším obsahem energie, zejména tuků a bílkovin. Je doporučeno podávat doplňkové krmivo pro drůbež nebo směsi pro zimní období. Čím krmit slepice v zimě a co by měla obsahovat krmná směs pro slepice?
- Krmivo: Pšenice je základ a zajistí slepicím velký energetický přísun. Proto vybírejte krmivo s obsahem alespoň 50 % pšenice.
- Energetické potraviny: Přidávejte do stravy více obilovin, jako je kukuřice a kukuřičný šrot. To by mělo v zimě tvořit přibližně 25 % krmné směsi (v létě stačí méně).
- Bílkoviny: Aby slepice zvládla tvořit a snášet vejce, potřebuje bílkoviny třeba ve formě hrachu, sóji, tvarohu nebo sušené vojtěšky. Pokud bude mít bílkovin málo, může pojídat svá vejce.
- Zelená strava: Dejte slepicím dostatek zelené stravy, jako je čerstvé zelí, kapusta nebo bylinky.
- Vápník: Slepice potřebují více vápníku, aby měla vejce pevnou skořápku. Může se podávat třeba v podobě mletého vápence, drcených skořápek nebo vápenného gritu.
- Probiotika: Je vhodné do krmiva přidat také probiotika nebo česnek, které posilují imunitu slepic a chrání je před nemocemi, které se v zimních měsících mohou šířit snadněji.
- Vitamíny a minerály: Slepice potřebuje také dostatek minerálů a vitamínů jako vitamín A, E, D, K, skupiny B a další.
TIP: Jako doplňkové krmivo plné vitamínů, minerálů a bílkovin se vám bude hodit Snášelín, který můžete v zimě přidávat k běžnému krmivu.
Prostor v kurníku
Když je venku mráz a slepice nemohou jít ven, potřebují mít více prostoru v kurníku. Slepice by v něm neměly být natlačené na sebe a nemělo by v něm být příliš vlhko, což se pak spolu se zimou tvoří nepříznivé podmínky.
Ve vlhku jsou totiž slepice více náchylné k nemocem, navíc se více množí také paraziti (ideální vlhkost je 50 až 70 %, víc ne). Kolik prostoru v kurníku slepice v zimě potřebují? Obecně platí, že na1 m² se vejdou 3–4 slepice, u menších plemen až 7–8 slepic.
Pozor na parazity
Když je v kurníku příliš vlhko a je tam hodně slepic, snadno se rozmnoží paraziti. Kromě pravidelného úklidu a čištění kurníku nezapomeňte také na odčervování slepic. Nejlepší je poskytnout slepicím v kurníku místo pro popelení. A aby kurník parazity odpuzoval, můžete do něj přidat různé sušené bylinky nebo semínky fenyklu či anýzu a také sušené listy ořešáku. Umístit je můžete do hnízd nebo je zavěsit.
Zateplení a osvětlení kurníku
Je jasné, že slepice v zimě potřebují teplo a světlo, proto je potřeba kurník na zimu upravit a připravit. K zateplení kurníku se hodí polystyren nebo minerální vata mezi dvěma vrstvami dřeva. Jen si dejte pozor, aby vám polystyren slepice neozobaly. Na podlahu použijte vrstvu slámy nebo hoblin. Teplota by neměla klesnout pod 12 °C.
Pro světlo přidejte do kurníku zdroj světla, které je dobré ráno rozsvítit tak 2 až 3 hodiny před východem slunce. Ideální jsou LED nebo úsporné žárovky se spektrálním osvětlením přizpůsobeným dennímu světlu. Pro teplo můžete použít infračervené žárovky, které zároveň vytápějí prostor. Tyto žárovky neoslepují a poskytují teplo. Dejte si pozor na jejich umístění, aby nedošlo k popálení slepic nebo požáru.
Zimní výběh pro slepice
Když je venku sníh, slepice tam pravděpodobně samy nepřijdou. Pro slepice je ale dobrý pohyb, který jim v zimě chybí, a protože kurníky bývají malé, je vhodné jim poskytnout alespoň menší zimní výběh venku. Pokud není silný mráz (slepice vydrží venku až do –5 až –10 °C), odhrňte sníh a pusťte slepice ven nebo do krytého výběhu. Zajistěte jim ale vždy volný přístup zpět do teplého kurníku (pozor, aby vchodem do kurníku neunikalo zbytečně moc tepla).
Pozor na omrzání hřebínků
Tak jako vám lidem mohou omrznout třeba prsty, drůbež a slepice v zimě jsou náchylné k omrzlinám hřebínků nebo různých laloků. Pokud jim vytvoříte zimní výběr, můžete jim namazat hřebínky nějakým tukem, jako je třeba sádlo. Můžete jim také přilít trochu oleje do vody, takže si laloky namastí sami při pití.
Zimní zábava pro slepice
Zní vám to podivně? I slepice mohou být ve stresu, a to obzvlášť, pokud jsou dlouhodobě zavřené na malém prostoru v kurníku. Proto je můžete trochu rozveselit třeba nějakou pochoutkou.
Slepice ocení, když jim do kurníku dáte jablko, zelí či salát nebo trochu čerstvé trávy (když třeba venku není sníh). Jako hračky jim do kurníku můžete pověsit něco lesklého pro rozptýlení. A pokud je chcete zabavit, můžete jim na provázek pověsit třeba jablko, které budou zobat.
TIP: Čím krmit kuřata?
Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)
Jak snáší slepice v zimě?
Se zimou se mění i snáška vajec, protože se zpomaluje biorytmus slepic kvůli zimě a nedostatku světla. Slepice v zimě snáší nejlépe, když mají teplo, dostatek světla a hlavně energeticky hodnotnější krmivo. Důležité je mít kurník dobře zateplený a suchý, aby se v něm nemnožili paraziti. V zimě je důležité prodloužit jim denní světlo umělým osvětlením, přidávat jim k běžnému krmivu Snášelín (doplňkové krmivo s vitamíny a minerály) a zajistit jim dostatek čerstvé vody.
Jak donutit slepice snášet?
Pokud chcete donutit slepice snášet nejen v zimě, potřebují hlavně kvalitní a vyvážené krmivo. To by mělo obsahovat bílkoviny, vitamíny, minerály a také hodně vápníku pro pevné skořápky. Důležité je, aby slepice nebyla ve stresu, třeba ze změny prostředí. A pokud je zima, dopřejte slepici hlavně teplo, více světla a energičtější krmivo a doplňkové krmivo jako Snášelín.
Co dávat slepicím v zimě aby snášely?
V zimě slepice potřebují energeticky bohatou stravu, aby si udržely teplotu těla. Doporučuje se přidat kukuřičný šrot, slunečnice nebo jiná výživná semena a také Snášelín – doplňkové krmivo. Strava pro slepice v zimě by měla obsahovat bílkoviny, zelenou stravu, probiotika, vitamíny a minerály. Jinak se může stát, že budou pojídat svá vejce.
Proč slepice v zimě nenesou?
Když slepice v zimě nenesou, často za to může zima v kurníku (ideálně 12 °C), málo světla a nedostatek energie z krmiva. Proto je důležité zateplit kurník, prodloužit slepicím osvětlení a přidat k běžnému krmivu také doplňkové krmivo jako snášlín, které obsahuje bílkoviny, vitamíny a minerály, které slepice v zimě potřebuje.
Kolik stupňů vydrží slepice?
Slepice jsou schopné snášet mráz, pokud teplota neklesne pod -10 °C. V takových podmínkách mohou být venku, pokud mají volný přístup do tepla v kurníku. Pokud je teplota nižší, je lepší je nechat uvnitř kurníku, kde by měly mít ideálně kolem 12°C.
Co se stane, když slepice sní polystyren?
Polystyren se často používá pro zateplení kurníku pro slepice v zimě. Měl by být ovšem pokrytý další vrstvou, aby ho slepice neozobaly. Když slepice sní polystyren v malém množství, většinou jí to neuškodí. Pokud ho sní hodně, nastanou problémy se zažíváním i trávením.
Kdy svítit slepicím?
Slepice potřebují světlo, aby snášely vejce i v zimním období, kdy je den krátký. Doporučuje se začít svítit asi 2 až 3 hodiny před východem slunce, aby se jim prodloužil denní cyklus. Pro tento účel jsou ideální žárovky s časovačem, které můžete nastavit podle potřeby.
Zdroje
Rakonjac, S., Petrović, M., Bogosavljević-Bošković, S., Škrbić, Z., Perić, L., Dosković, V. and Petričević, V., 2018. Effect of age and season on production performance and egg quality of laying hens from different rearing systems. The Journal of Animal & Plant Sciences.
Van Krimpen, M.M., Binnendijk, G.P., Ogun, M.A. and Kwakkel, R.P., 2015. Responses of organic housed laying hens to dietary methionine and energy during a summer and winter season. British poultry science, 56(1), pp.121-131.
Spinu, M., Benveneste, S. and Degen, A.A., 2003. Effect of density and season on stress and behaviour in broiler breeder hens. British Poultry Science, 44(2), pp.170-174.
Perkins, A.L., Clark, W.R., Riley, T.Z. and Vohs, P.A., 1997. Effects of landscape and weather on winter survival of ring-necked pheasant hens. The Journal of wildlife management, pp.634-644.