Správná Výživa

Prvním krokem v péči o koně je správná výživa. Kůň je býložravec a jeho strava by měla být bohatá především na vlákninu.

Jaké krmivo vybrat

Důležitou součástí stravy koně je seno a tráva, ale pro zajištění kompletního příjmu všech potřebných živin je třeba doplnit krmivo i o minerální a doplňková krmiva. Tato krmiva poskytují důležité vitamíny, minerály a další živiny, které koně potřebují pro optimální zdraví a výkonnost.

V tabulce níže uvádíme doporučené produkty z naší nabídky na premin.cz:

Produkt

Popis

Odkaz

Premin® Horse Pellets PREMIUM

Granulované doplňkové krmivo bez obsahu ovsa pro koně ve vysoké zátěži (dostihy, všestrannost)

Link

Premin® Horse Pellets METABOLIC CARE

Granulované bezobilné doplňkové krmivo pro koně se sklony k obezitě a s metabolickými syndromy (PSSM, EMS, Cushing apod.)

Link

Premin® Horse Pellets STANDARD

Granulované doplňkové krmivo bez obsahu ovsa pro koně v různé pracovní a sportovní zátěži

Link

Jak krmit koně

Koně by měli být krmeni pravidelně a měli by mít stále k dispozici čistou vodu. Krmivo by mělo být rozloženo do několika menších porcí během dne, aby se podpořila správná funkce trávicího systému. Píci (suchou nebo čerstvou) by měl mít kůň k dispozici ideálně po celý den.

Péče o srst a kopyta

Péče o srst

Péče o srst koně je nejen otázka estetiky, ale také zdraví a to zejména u koní, kteří nemají celodenní přístup do výběhu. Pravidelné kartáčování pomáhá udržovat srst a kůži koně zdravou, odstraňuje nečistoty a parazity a stimuluje průtok krve. Hřebelcování je pro koně příjemné hlavně v období línání, kdy je zbavujeme staré zimní srsti.

Péče o kopyta

Kopyta koně vyžadují pravidelnou péči, aby zůstala zdravá a funkční. Koně by měl pravidelně navštěvovat kovář nebo kopytář, který kopyta správně upraví a zkontroluje přítomnost případných problémů. Kromě toho by měla být kopyta pravidelně čištěna a kontrolována, zda nedošlo k našlápnutí nějakého kamínku nebo jiného předmětu. 

Pro zlepšení tvrdosti a pevnosti kopyt může být použit produkt Premin® plus HOOFCARE Biotin​​. Tento doplňkový produkt je určený pro podporu zdraví kopyt koní a je k dispozici na webových stránkách premin.cz.

Zdravotní péče

Koně vyžadují pravidelnou zdravotní péče, včetně pravidelných očkování, odčervování a zubních kontrol. 

Očkování a odčervování

Koně by měli být pravidelně očkování proti několika nemocem, včetně tetanu a infekční anémie koní. Frekvence očkování závisí na mnoha faktorech, včetně věku koně, jeho životního stylu a místa bydliště.

Odčervování je také klíčovým aspektem zdravotní péče o koně. Paraziti mohou způsobit řadu zdravotních problémů, včetně hubnutí, koliky a dalších. Frekvence odčervování závisí na mnoha faktorech, včetně věku koně a typu pastviny. Odčervujeme většinou formou orální pasty 2 x ročně.

Zubní péče

Zubní péče je další důležitý aspekt péče o koně. Koně by měli mít pravidelné zubní kontroly, aby se předešlo problémům, jako je nedokonalý příjem a zpracování krmiva s následným hubnutím a chováním spojeným s bolestí v dutině ústní. Zubní kontroly by měly být prováděny odborníkem, jako je veterinář nebo zubní technik pro koně. Provádí se většinou 1 ročně.

Cvičení a trénink

Koně jsou aktivní zvířata, která potřebují pravidelné cvičení a trénink. Cvičení a trénink by měly být přizpůsobeny věku, plemeni a kondici koně.

Výběr správného cvičení

Při výběru cvičení pro koně je důležité vzít v úvahu jeho fyzickou kondici a schopnosti. Mladí koně a koně, kteří jsou noví v tréninku, by měli začít s jednoduchými cvičeními a postupně zvyšovat intenzitu a obtížnost.


Koně, kteří jsou pravidelně trénovaní, mohou mít vyšší energetické potřeby a mohou vyžadovat specifické druhy krmiva pro podporu jejich výkonu. Například, pro koně ve vysoké zátěži jako jsou dostihy a všestrannost, doporučujeme Premin® Horse Pellets PREMIUM, které jsou k dispozici na našem webu premin.cz.

Pro koně s metabolickými syndromy, jako je PSSM, EMS, Cushing apod., doporučujeme Premin® Horse Pellets METABOLIC CARE. Pro koně, kteří jsou v různé pracovní a sportovní zátěži, může být vhodná volba Premin® Horse Pellets STANDARD nebo Premin® HORSE MÜSLI. Pro koně, kteří nesnášejí klasické obilniny, je k dispozici Premin® Horse Pellets NO GRAIN.

Tréninkové techniky

Existuje mnoho různých tréninkových technik pro koně, včetně práce ze země (kterou by se mělo začínat u každého koně, především pak před obsedáním), lonžování, práce pod sedlem (skoky, kavalety, drezura,..) a další. Při výběru tréninkové techniky je důležité vzít v úvahu schopnosti, plemeno a věk koně.

Trénink by měl být vždy prováděn s respektem a porozuměním pro koně. Měli byste se vyhnout použití síly nebo trestu a místo toho používat pozitivní posílení pro podporu správného chování.

Příloha: Doporučené krmivo pro koně z Premin.cz

Následující tabulka poskytuje přehled doporučeného krmiva pro koně z Premin.cz v závislosti na jejich specifických potřebách:

Typ koně

Doporučené krmivo

Koně ve vysoké zátěži (dostihy, všestrannost)

Premin® Horse Pellets PREMIUM

Koně s metabolickými syndromy (PSSM, EMS, Cushing apod.)

Premin® Horse Pellets METABOLIC CARE

Koně v různé pracovní a sportovní zátěži

Premin® Horse Pellets STANDARD, Premin® HORSE MÜSLI

Koně, kteří nesnášejí klasické obilniny

Premin® Horse Pellets NO GRAIN

V závěru, péče o koně vyžaduje značné množství času, péče a zručnosti, ale odměnou je nádherné zvíře, které může poskytnout mnoho radosti a společnosti. Pamatujte, že každý kůň je jedinečný a co funguje pro jednoho koně, nemusí nutně fungovat pro jiného. Důležité je vždy sledovat stav a chování vašeho koně a přizpůsobovat péči podle jeho potřeb.

Doufáme, že tento článek vám pomůže lépe porozumět, jak pečovat o koně a jaké krmivo je pro ně nejlepší. Pro více informací nebo pro nákup doporučeného krmiva navštivte náš web na adrese Premin.cz.

Autor: Ing. Kateřina Vojtěchová 
vystudovala zootechniku na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně a ve VVS pracuje od roku 2006. Zvířata, hlavně koně a psi ji provází od dětství. Momentálně jsou jejími parťáky pro život československý vlčák, polský konik a kříženec quatera a lusitánského koně. Výživě zvířat, především koní, se začala více věnovat po vytvoření naší koňské řady Premin a je autorem nebo spoluautorem většiny receptur krmiv pro koně prodávaných ve VVS. (Podívejte se i na další články autorky