Když pastviny pokryje sníh a teploty klesnou pod nulu, je potřeba ovcím zajistit kvalitní krmivo, aby měly dostatek energie a chladné měsíce tak ve zdraví přečkaly. Kromě samotného krmiva hraje důležitou roli také způsob krmení. V tomto článku si povíme, jak by krmení ovcí v zimě mělo vypadat.

Proč je krmení ovcí v zimě tak důležité?

V zimě nemají ovce přístup k čerstvé pastvě, která tvoří hlavní složku jejich potravy po většinu roku. Kvůli termoregulaci navíc spotřebují v chladných měsících více energie. Nedostatek živin může vést ke ztrátě tělesné kondice a snížené imunitě, což se může podepsat nejen na špatné produkci mléka a vlny. U březích ovcí hrozí problémy s vývojem jehňat.

Co ovcím v zimě nejvíce prospívá?

Jak jsme uvedli, ovce potřebují v zimě více kalorií, aby se udržely v teple. To znamená, že jim musíte dopřát krmivo s vysokou energetickou hodnotou. Základem krmiva by mělo být seno. Pro ovce je nejlepší luční seno – představuje hlavní zdroj vlákniny, která přispívá ke správnému fungování trávicího systému. Kromě toho je dobré doplnit krmnou dávku o další složky:

  • Obiloviny – Jako doplněk můžete do krmiva přidat malé množství ovsa, ječmene nebo kukuřice, které dodá ovcím potřebnou energii. Pohlídejte si ale, kolik toho ovcím dáváte. Když to přeženete, můžete ovcím zadělat na překyselený bachor.
  • Minerální směsi a sůl – Minerály a vitamíny jsou pro zdraví ovcí nezbytné v každém ročním období. Minerální lizy nebo speciální směsi budou ideální.
  • Řepné řízky nebo okopaniny – Do krmné dávky můžete přidat také šťavnaté krmivo, kdo něhož se řadí řepné řízky, mrkev nebo brambory. Tyto potraviny zajišťují ovcím energii a hydratují je.
  • Voda – I v zimě musí mít ovce stálý přístup k čerstvé vodě. Pokud voda zamrzá, je nutné ji pravidelně rozmrazovat nebo si pořiďte vyhřívané napáječky.

krmení ovcí v zimě

Náš tip: Premin® GOAT Müsli doplňkové krmení pro kozy a ovce. Podává se jako příkrm k pastvě nebo při krmení sena.

Co ovcím rozhodně neprospívá?

Ovce nikdy, ať je jakékoliv roční období, nekrmte pečivem. Pečivo obsahuje vysoké množství škrobů a jednoduchých sacharidů, které ovce neumí dobře ztrávit. Jejich poměrně složitý trávicí systém je přizpůsobený na trávení vláknité potravy, takže nadbytek škrobů může narušit rovnováhu v bachoru.

Hlavním rizikem je překyselení bachoru (acidóza). Když ovce sní větší množství pečiva, škrob se v bachoru rychle fermentuje (kvasí) a vzniká velké množství kyselin. To může vést k zažívacím potížím, nechutenství, průjmu, nebo dokonce selhání orgánů. V těžkých případech může překyselení skončit i úhynem.

Jak správně krmit ovce v zimě?

Ovce byste měli krmit každý den ve stejnou dobu. Je to důležité nejen pro jejich trávení, ale také pro jejich pohodu. Nejvhodnější je rozdělit krmení na dvě části – ráno a večer. Tento režim jim pomáhá lépe využít živiny a podporuje správné fungování trávicího systému.

K senu, které je v zimě hlavní potravou, by měly mít ovce neustálý přístup. Obilovinami, šťavnatým krmivem a dalšími doplňky přikrmujte ovce během hlavních krmných časů, tedy při ranním a večerním krmení.

Jedna ovce v zimě spotřebuje kolem 1,5 až 2 kilogramů sena denně. Samozřejmě záleží na její velikosti a kondici. V každém případě musí být seno suché, neprašné a rozhodně nesmí být plesnivé.

Znovu připomínáme, že s obilovinami je třeba zacházet opatrně – příliš velké množství by mohlo narušit trávení ovcí. Menší dávky, obvykle kolem 200 až 500 gramů na den, jsou tak akorát.

Co se týče šťavnatého krmiva (řepné řízky, mrkev, brambory, tuřín), tak ovcím stačí přibližně 1 kilogram na den. 

Jak předejít problémům s trávením?

Na zimní stravu přecházejte postupně, aby si zažívací trakt ovcí zvyknul na nové složky potravy. Náhlé změny mohou vést k nadýmání, acidóze a dalším zdravotním problémům. Začněte tedy seno do krmné dávky přidávat po troškách už na podzim.

jak správně krmit ovce v zimě

Na co si dát ještě pozor?

Při krmení ovcí v zimě nesmíte zapomenout zohlednit jejich aktuální zdravotní stav a jejich užitek. Přistupujte jinak k:

  • Březím ovcím – V poslední fázi březosti spotřebují ovce více energie. Přidejte jim do krmení trochu obilí nebo vojtěškového sena, aby měly dostatek živin jak pro sebe, tak pro svá jehňata
  • Dojným ovcím Produkují mléko, a tak potřebují stravu bohatší na bílkoviny. Dopřejte jim trochu šrotovaného ječmene nebo směs s vysokým obsahem minerálů.
  • Masným ovcím Krmná dávka by měla být energeticky bohatší než u ovcí chovaných na vlnu nebo mléko. Míchejte jim seno s obilím nebo krmnou směsí, ale opatrně, aby nedošlo k překyselení bachoru.

Často kladené dotazy

Co jí ovce v zimě?

Základem krmení ovcí v zimě je kvalitní seno, které jim poskytuje vlákninu nezbytnou pro trávení. Doporučuje se obohatit krmnou dávku o obiloviny (oves, ječmen) a šťavnaté krmivo, například řepné řízky, mrkev nebo brambory, které dodají ovcím energii.

Kolik sena potřebují ovce v zimě?

Každá ovce by měla dostávat přibližně 1,5 až 2 kilogramy sena denně, v závislosti na její velikosti a kondici.

Proč je důležité dávat ovcím v zimě obiloviny?

Obiloviny, jako je oves, ječmen nebo kukuřice, poskytují ovcím potřebné kalorie pro udržení tělesné teploty. Díky obilovinám mají také dostatek energie.

Jak často ovce v zimě krmit?

Ovce krmte ideálně dvakrát denně – ráno a večer. K senu by měly mít přístup po celý den. Obiloviny a šťavnaté krmivo dávejte ovcím ve stanovených krmných dobách.

Co nesmí jíst ovce?

Ovce nesmí jíst pečivo, sladkosti, syrové brambory, cibuli, česnek, hrozny, rozinky, avokádo a další rostliny obsahující toxiny, jako třeba rajčata nebo lilek. Tyto potraviny mohou způsobit ovcím vážné zdravotní problémy – acidózu, poškodit trávení, anémii, selhání ledvin nebo dokonce smrt.